Teine kuldmedal Eestile rahvusvaheliselt Keemiolümpiaadilt!

Rahvusvahelisel Keemiaolümpiaadil Inglismaalt medalite täiskomplekt

Vladislav Ivaništšev, Uno Mäeorg

41. Rahvusvaheline Keemiaolümpiaad toimus käesoleval aastal 18.–27. juulil Inglismaal. Olümpiaadi korraldasid Cambridge’i ja Oxfordi Ülikoolid.
Võistluse tingimused olid traditsioonilised. Esmalt tuli õpilastel demonstreerida oma oskusi praktikas (orgaaniline süntees, kompleksomeetriline tiitrimine ja pindaktiivse aine omaduste uurimine lahuste elektrijuhtivuse mõõtmise teel). Teoorias oli seekord kuus ülesannet. Küsimuste tekst ja vastustelehed olid üsna mahukad, moodustades kombineeritult kokku 36 lehekülge. Ülesanded hõlmasid Avogadro arvu määramise erinevaid ajaloolisi meetodeid, vesiniku molekuli teket kosmoses, proteiinide kokku-lahti voltimise kineetikat ja termodünaamikat, ravimite ja epoksiidvaikude sünteesi ning kompleksühendite keemiat.
Eesti võistkonda kuulusid Taavi Pungas, Gleb Široki, Kadi Liis Saar ja Maksim Mišin ja võistkonda juhendasid mentoritena TÜ Keemiainstituudi dotsent Uno Mäeorg ja sama instituudi doktorant Vladislav Ivaništšev.
Meie võsitkond saavutas suurepäraseid tulemusi. Taavi Pungas (Tallinna Reaalkool, õp. A. Kangro) kogus 81,12 punkti (teooria 53,69 ja praktika 27,42) sajast võimalikust ning sai kuldmedali. Selle tulemusega oli Taavi 250 võistleja hulgas 15. kohal. See oli kuueteistkümne aasta jooksul Eestile teiseks kuldmedaliks. Esimese kuldmedali sai 2003 aastal Ateenas Vladislav Ivaništšev. Gleb Široki (Õismäe Vene Lütseum, õp. P. Ozerova) sai 72,21 (47,25 + 24,96; 52. koht) punkti ning saavutas hõbemedali. Kadi Liis Saar (Tallinna Reaalkool, õp. A. Kangro) oli samuti tubli ning sai 46,07 (25,40 + 20,66; 159. koht) punktiga pronksmedali ja Maksim Mišini (Tallinna Mustamäe Reaalgümnaasium, õp. I. Žikina) tulemuseks oli 44,2 (29,85 + 14,35; 171. koht) punkti, mis oli diplomi vääriline. Diplom antakse 10-le protsendile parimale medaleid mittesaanud võistlejale.

Seekord oli meie võistkond kõikide aegade noorim. Kuldmedali omanik Taavi Pungas lõpetas sellel aastal gümnaasiumi ning asub uuel aastal õppima Cambridge ülikooli. Gleb ja Maksim lõpetasid 11. klassi ja saavad osaleda Rahvusvahelisel keemiaolümpiaadil ka järgmisel aastal ning Kadi Liisil, kes lõpetas 10. klassi, koguni veel kahel aastal. Vastavalt võistlejate poolt kogutud punktide summale oli Eesti mitteametlikus arvestuses 64 osavõtnud riigi hulgas suurepärasel 25. kohal. Nelja kuldmedaliga lahkusid Taivani võistlejad, Hiina, Venemaa ja Korea võistkonnad said igaüks kolm kuld- ja ühe hõbemedali. Absoluuseks võitjaks oli Hiina võistleja Ruibo Wang 92,8 (36,2 + 56,7) punktiga.

Võistluste korraldus oli väga hea ja lisaks pingelisele tööle veetsid õpilased lõbusasti ka vaba aega, külastasid muuseume, mängisid kriketit ning õppisid rüütliaegset võitluskunsti. Nii õpilased kui mentorid majutati Inglismaal vastavalt Cambridge’i ja Oxfordi Colledge-te  hostelitesse, mida iseloomustavad üsnagi spartalikud tingimused.

Traditsiooniliselt hoolitses olümpiaadil meie võistkonna hea väljanägemise eest AS Baltika Grupp. Ettevalmistust toetasid tugevasti YOGA, Eesti Gaas, Silmet, TBD Biodiscovery.

Järgmisel aastal toimub 42. Rahvusvaheline keemiaolümpiaad Jaapanis. Uus olümpiaadide hooaeg algab septembri lõpus RKO teabepäevaga, millele ootame kõikide huviliste aktiivset osavõttu.