Valikvõistluse tulemused


1. aprillil toimus Tartu Ülikooli Chemicumis valikvõistluse teooria- ja praktiline voor. Valikvõistluse eesmärgiks oli selgitada välja XVIII Balti keemiolümpiaadi (BChO) võistkond.

Põhivõistlusele eelnes kolme päevane laager, mille vältel selgitati õpilastele ettevalmistusülesannete (Preparatory Problems) teoreetilist tagapõhja. Esimeses treeninglaagris oli rõhu asetus spektroskoopiliste meetodite ja suhkrute struktuuri tutvustamisel. Õppetööd viisid läbi  TÜ Keemia Instituudi üliõpilased, õppejõud ja teadurid. Inglismaalt oli appi tulnud eelmine aasta rahvsuvaheliselt keemiaolümpiaadilt kirkaima medali toonud Taavi Pungas.

Valikvõistlus on kompleksvõistlus. 15% kogu punktidest moodustas iseseisev töö: Balti keemia võistluse ülesannete (10%)  ja koduse kontrolltöö (5%) lahendamine. Iseseisva töö arvestamine motiveerib õpilasi tegelema keemiaga kogu õppeaasta vältel. Peamise osa (55%) moodustas teooriavõistlus, mis sisaldas seekord ka testi lahuse pH arvutamise kohta (5%). Teooriavõistluse ülesandeid oli kuus. Ülesannete teemadeks olid: gaaside segu koostise tuvastamine, termokeemia, isomeeria, kompleksühendid, spektroskoopia ja orgaaniliste ühendite sünteesi jada. Oodatult osutusid raskeimaks kolm viimast ülesannet, mis eeldasid peamiselt koolikeemia välisi teadmisi. Praktiline voor andis kogu punktisummast 30%. Praktiliseks tööks oli seekord raua sisalduse määramine proovis kasutades titrandina askorbiinhapet. Tegemist oli keerulise tiitrimisega, mis eeldas täpset kätt ja juhendist kinna pidamist. Töö eest saadud punkti summad olid ühest äärmusest teise. Parima tulemuse saavutas Kadi Liis Saar. Teoorias oli kõige tublim Gleb Široki.

Võistluse tulemuste põhjal kuuluvad BChO Eesti võistkonda:

Koht Nimi Klass Kool Õpetaja Punktid
1.  Gleb Široki  12  Tallinna Õismäe Vene Lütseum  Pelageja Ozerova  81
2.  Kadi Liis Saar  11  Tallinna Reaalkool  Andrus Kangro   78
3.  Maksim Mišin  12  Tallinna Mustamäe Reaalgümnaasium  Irina Žikina  72
4.  Ivan Jakovlev  12  Tallinna Õismäe Vene Lütseum  Pelageja Ozerova  70
8.  Julia Tšeglakova  11  Tallinna Humanitaargümnaasium  Tatjana Knagnitskaja  55
9.  Jaan Toots  9  Tallinna Tehnikagümnaasium  Annika Pruul  53

Eriti paistis silma võistkonna noorim liige, kes saavutas suurepärase tulemuse nii teoorias (10. koht) kui ka eksperimendis (5.-6. koht) Individuaalarvestuses on BChO-le kutsutud:

Koht Nimi Klass Kool Õpetaja Punktid
11.  Uku-Laur Tali  11  Hugo Treffneri Gümnaasium  Eha Paabo  46
12.  Katrina Sepp  11  Miina Härma Gümnaasium  Erkki Tempel  43

Eraldi väärivad ära märkimist 10. klassi õpilased Rene Lomp, Erik Tamre ja Eva-Lotta Käsper, kelle tulemused olid vastavalt 5, 6 ja 7. Nad osalevad sel aastal Euroopa Liidu VIII loodusteaduste olümpiaadil Göteborgis (11.-17. aprill 2010).

XVIII BChO toimub Tartus 16.-18. aprill. Võistkonna liikmete hulgast valitakse tulemuste põhjal nelja liikmeline Eesti esindus rahvusvahelisel keemiaolümiaadil.

Täieliku protokolli ja žürii otsuse leiate valikvõistluse lehlet. Lähiajal avaldatakse ka ülesanded ja lahendused.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.